ردیاب خودرو چیست؟! (راهنمای کامل جهت خرید ردیاب خودرو)

2 426

ردیاب خودرو چیست ؟!…. با توجه به بالا رفتن ارزش وسایل نقلیه باید نظارت بیشتری نسبت به آنها داشته باشیم. بطور مثال: همین الان خودرو شما کجا پارک شده است؟! اگر خودرویی برای یکی از اعضای خانواده تهیه کرده‌اید چگونه از رانندگی ایمن و مطمئن او خبردارمی‌شوید؟! اگر شما کسب و کاری دارید که بر پایه مدیریت ناوگان وسایل نقلیه‌تان است و از دست دادن یکی از آنها ضرر بزرگی به حساب می آید، چگونه می توانید کنترلی بر رانندگان و ماشین‌های خود داشته باشید؟! این سوالات و سوال‌های مشابه را می توان با یک جواب ساده پاسخ داد. … با خرید ردیاب خودرو شما می‌توانید نظارت دقیقی برموقعیت‌های لحظه ای، مسیرهای پیموده شده خودرو، نحوه رانندگی راننده و بسیاری امکانات جانبی دیگر را در کنار هم داشته باشید. ما در این راهنما به شما کمک می کنیم بهترین ردیاب خودرو متناسب با نیاز خود را پیدا کنید و به جواب بسیاری از سوالات خود در مورد ردیاب خودرو برسید.

خرید ردیاب خودرو

 

ردیاب خودرو (Car Tracker) چیست؟

ردیاب ماشین، دستگاه های کوچکی هستند که بر روی خودرو نصب می شوند و با استفاده ازماهواره‌های موقعیت یابی جهانی GNSS(Global Navigation Satellite System) ، به مدیران ناوگان، والدین و صاحبان وسیله نقلیه اجازه می دهند انواع وسایل نقلیه موتوری سبک و سنگین خود مانند سواری، کامیون و موتورسیکلت را نظارت و ردیابی کنند. ردیاب خودرو که در بازار به GPS خودرو یا ردیاب آنلاین نیز شهرت دارد قادر به ارائه سرعت و داده های موقعیت مکانی لحظه ای برای اتومبیل است و با استفاده از سیم کارت و مودم GSM(The Global System for Mobile Communications)خود اقدام به ارسال اطلاعات می کند، در حالی که گزینه های ارزان قیمت این نوع ردیاب ها که به آنها GPS آفلاین نیز گفته می شود در بازار موجود است و این نوع ردیاب اطلاعات دریافتی را برای مراجعه کننده در خود ذخیره می کند. در برخی از ردیابهای خودرو، می توان تنظیماتی را انجام داد که بطور مثال اگر هر زمان راننده سرعتی خارج از بازه تعیین شده و یا انحرافی از محدوده جغرافیای که توسط شما تعیین شده است داشته باشد ردیاب خودرو موارد را به شما هشدار دهد.

و شما به همین راحتی میتوایند با خرید بهترین ردیاب خودرو از کوچکترین اتفاقات خودرو خود مطلع شوید.

خب حالا که با عملکرد ردیاب خودرو تقریبا آشنا شدین وارد مباحث مهم‌تری می‌شیم…

بهترین ردیاب خودرو بر پایه GPS (Global Position System) چگونه کار می کند؟

>> فرآیند ردیابی با GPS به اینصورت است که از یک شبکه ماهواره ای برای تعیین مکان یک دستگاه که بطور خاص برای این منظور طراحی شده است استفاده می‌کند. ایده اصلی این است که یک ردیاب GPS با استفاده از یک فرآیند به نام Trilateration  ( اندازه‌گیری زمان مطلق انتشار امواج از سه ماهواره منبع مختلف ) برای تعیین مکان فیزیکی خود بر اساس فاصله ای که از سه ماهواره GPS دارد استفاده می‌کند . این همان  تکنولوژی دقیقی است که توسط سیستم ناوبری، ردیاب خودرو و مسیریاب خودرو شما استفاده می شود.

یک-ردیاب-بر-پایه-GPS-چگونه-کار-می-کند؟

 بطور مثال اگر ردیاب خودرو فعال درست نصب شده باشد بعد از نصب برای اولین بار چیزی حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان می برد تا ردیاب موقعیت خود را با ماهواره های مکان نما (GNSS)فیکس کند البته در برخی از ردیاب‌ خودرو این عملیات بدلیل قدرت بالا ماژول GNSS (که اغلب به ماژول جی پی اس GPS نیز مشهور است) و همینطور سرعت پردازنده، سریع تر اتفاق می افتد و موقعیت خود را اعلام می کند، البته اگر بعد از نصب دستگاه، خودرو شروع به حرکت کند این فیکس شدن سریع تر صورت می گیرد.

فیکس شدن سریع GPS از فاکتور‌های مهم برای تعیین یک دستگاه بعنوان بهترین ردیاب خودرو در بازار است.

انواع سیستم‌های ردیاب خودرو

 اساسا دو نوع سیستم ردیابی GPS وجود دارد که آنلاین و آفلاین نامیده می شوند. و هر دو دارای مزایا و معایبی هستند، که در ادامه به آن می پردازیم.

عملکرد ردیاب خودرو آنلاین

ردیابهای آنلاین خودرو همیشه در حال دریافت اطلاعات موقعیتی از ماهواره‌ها و ارسال آنلاین این داده ها به همراه اطلاعات دیگر مانند مسیرهای طی شده، نوع رانندگی و وضعیت خودرو به سرور هستند. این بدان معنی است که شما می توانید در هر لحظه که بخواهید با یک کلیک از طریق وب سایت یا اپلیکیشن و نرم افزار جای دقیق وسیله نقلیه و وضعیت آن را مشاهده کنید یا تاریخچه مسیری که خودرو پیموده را در زمان دلخواه بررسی کنید همچنین از اطلاعاتی دیگری مانند اینکه خودرو از سرعت مجاز فراتر رفته یا خیر، میزان کارکرد موتور چطور بوده است، سوخت مصرفی و مسافت طی شده چقدر است و … نیز باخبر شوید.

شکل بهترین ردیاب خودرو

اما هزینه هایی که برای این نوع ردیاب‌هاپرداخت می شود غیر از مبلغ ناچیزی که مربوط به ارسال اطلاعات است و با شارژ سیم کارت پرداخت می شود ، معمولا هزینه ای است که بابت اشتراک ماهانه یا سالانه نرم افزار و سرویس باید پرداخت شود که برخی از خدمات دهندگان نرم افزاری ردیابی خودرو، مدت زمانی را به رایگان جهت آشنایی با سامانه به شما اختصاص می‌دهند.

ردیاب خودرو چیست - بررسی بهترین ردیاب خودرو

مطلب پیشنهادی: معرفی ردیاب  CONCOX GT08

عملکرد ردیاب خودرو آفلاین

این نوع ردیاب‌ها مانند مدل‌های آنلاین اطلاعات را جمع آوری می کنند اما آنها را ارسال نمی کنند و در واقع فاقد سیم کارت و فرستنده موبایلی هستند و تمام اطلاعات را بر روی حافظه جانبی خود و یا بر روی یک فلش ذخیره می کنند و این بدان معنی است که شما برای استخراج اطلاعات باید حافظه جانبی و یا فلش را از وسیله نقلیه جدا کنید و آن را به رایانه خود متصل کنید تا بعد بتوانید اطلاعات و مسیر پیموده شده توسط خودرو را مورد مشاهده و بررسی قرار دهید.

از مزایای این ردیاب می‌توان به عدم استفاده از سیم کارت اشاره کرد و اینکه دیگر برای شما ارتباط با اینترنت از طریق ردیاب مهم نمی‌باشد و فقط ارتباط با ماهواره های موقعیت‌یاب جهانی در این شرایط حائز اهمیت می‌باشد.

و از معایب این نوع ردیاب خودرو نیز میتوان بحث ارتباط با اینترنت برای افرادی که خواهان ارتباط آنلاین با دستگاهشان هستند و می خواهند ردیاب را بصورت لحظه ای بررسی کنند می توان اشاره کرد یعنی شما دیگر نمی توانید خودرو خود را بصورت لحظه ای زبر نظر داشته باشید.

این نوع ردیابها از نوع آنلاین ارزانتر هستند و هیچ نوع هزینه شارژ سیم کارت و اشتراک ماهانه یا سالانه ندارند اما این را در نظر داشته باشید که امکانات این دستگاه به مراتب پایین تر خواهد بود.

یک ردیاب آنلاین از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

خب پس از بررسی دقیق سوال ردیاب خودرو چیست می‌رسیم به، ساختار کلی ردیاب های آنلاین، ساختار کلی این دستگاه‌ها به اینصورت است که از یک ماژول گیرنده GNSS و از یک مودم فرستنده GSM موبایلی تشکیل شده‌اند به اینصورت که امواج ماهواره های GPS یا دیگر امواج موقعیت یابی در جهان مانند گلوناس روسیه ، گالیله اروپا و یا بایدو چین را دریافت می کنند و از طریق سیم کارت و فرستنده GSM خود اقدام به ارسال اطلاعات می کنند. این روند کلی است اما با توجه به سایز و قیمت ردیابها روند این مسیر دریافت ، ارسال و امکانات جانبی در ردیابها متفاوت است بطور مثال ردیابهای قدیمی تر دارای آنتن های GNSS و GSM خارجی یا EXTERNAL بودند که با سیم به ردیاب متصل می شد و در ردیابهای جدید این آنتن های اکسترنال حذف شده اند و بصورت قطعات کوچک بر روی برد ردیاب تعبیه شده اند که این کار به سهولت نصب و بیشتر مخفی ماندن ردیاب و هزینه کمتر برای خرید ردیاب کمک می کند و یا در ردیاب های جدید امکان اتصال بلوتوثی با سنسور رطوبت و دما فراهم شده که دیگر لازم نیست مانند ردیاب های قدیمی داخل خودرو سیم کشی صورت بگیرد و یا ردیاب های جدید قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت و همچنین نسل های جدیدتر اینترنت موبایل را دارا هستند.

عملکرد ردیاب خودرو چه تفاوتی با مسیریاب خودرو دارد؟

تفاوت بین یک ردیاب خودرو و مسیریاب خودرو این است که مسیریاب های خودرو در واقع یک کامپیوتر با مانیتور کوچک هستند که در مقابل راننده قرار دارند و با در اختیار داشتن نقشه راه هایی که از قبل در آنها نصب شده ، شروع به دریافت اطلاعات موقعیتی از ماهواره های GPS می کنند و آن را به همراه مسیرهای رانندگی در اختیار شما می گذارند و به شما برای رسیدن به آدرس مورد نظر کمک می کنند ، در حالی که ردیاب های خودرو وسیله کوچکی هستند که معمولا بصورت مخفی در خودرو نصب می شوند تا اطلاعات مربوط به نوع رانندگی و مسیرهای طی شده را نگهداری کنند و اقدام به ارسال اطلاعات کنند تا افراد دیگر یا خود شخص صاحب اتومبیل بتوانند مکان خودرو و وضعیت آن را بصورت آنلاین مشاهده کنند و در صورت نیاز اقداماتی را از راه دور بر روی خودرو اعمال کنند.

بطور کلی یک مسیریاب داخل خودرو به شما خدمات می‌دهد اما یک ردیاب خودرو ، در خارج از خودرو به شما خدمات می‌دهد.

 

تفاوت مسیریاب و ردیاب خودرو

بهترین ردیاب خودرو برای چه منظور استفاده می شود؟

 هدف اصلی یک دستگاه ردیابی GPS این است که با نظارت لحظه ای بر خودرو هر لحظه شما را از سلامتی خودرو و سلامتی سرنشینان آن آگاه کند و سناریو های مختلفی نیز بر پایه این نوع ردیاب ها می توان پیاده سازی کرد که بسیار مفید هستند. به عنوان مثال ، اگر ماشین شما دزدیده شد و شما روی آن یک ردیاب نصب کرده باشید می توانید موقعیت دقیق آن را به پلیس ارائه دهید و یا نحوه رانندگی و سرعت راننده را در فاصله زیاد مورد بررسی کامل قرار دهید.

مسیریابی بهترین ردیاب خودرو با گوشی موبایل

 ردیاب‌های خودرو گزینه بسیار مناسبی برای والدینی است که می خواهند از جوانان و سالمندان خود مراقبت کنند و مسیر های طی شده توسط آنها ، موقعیت فعلی، سرعت آنها و نحوه رانندگی‌شان را مورد بررسی قرار دهند و بصورت خودکار از مباحثی مانند سرعت غیر مجاز و یا خارج شدن از محدوده جغرافیایی تعیین شده آن با خبر شوند.

 دستگاه‌های ردیاب خودرو برای صاحبان ناوگان بزرگ اتومبیل ها یا کامیون ها نیز بسیار سودمند است . بعضی افراد از این تکنولوژی برای نگهداری تاریخچه مسیرهایی که وسایل نقلیه پیموده اند و مشاهده آنها در زمان های دلخواه و همچنین از اطلاعات ردیاب برای ذخیره و داشتن اطلاعاتی مانند کنترل مسافت پیموده شده ، مدت زمان روشن بودن و یا مصرف سوخت وسایل نقلیه استفاده می کنند و عده ای نیز بدنبال نحوه رانندگی راننده های خود با وسیله نقلیه هستند.

مدیریت ناوگان بهترین ردیاب خودرو fleet management

 شما ممکن است در موقعیتهای مختلف لازم باشد از موقعیت خودرو خود با خبر شوید و بدانید در چه وضعیتی است این نیاز به راحتی با نصب یک ردیاب خودرو برطرف می شود تنها نکته این است که برای داشتن موقعیت و اطلاعات آنلاین از ردیاب ، باید خودرو در پوشش آنتن های مخابراتی موبایل BTS قرار داشته باشد.

یک ردیاب خودرو خوب چه ویژگی هایی دارد؟

فارغ از امکانات زیادی که برای ردیاب های خودرو در سایتهای مختلف تبلیغ می شود ما در اینجا به شما یکسری امکانات و ویژگی های کاربردی و مفید معرفی می کنیم تا با داشتن اطلاعات جامع و کامل به جستجوی بهترین ردیاب خودرو مناسب مورد نظر خود در بازار بپردازید.

ابتدای امر پیشنهاد می کنیم در بین شرکت های خوش نام و با تجربه دنبال ردیاب متناسب با خودرو خود باشید و سابقه آن شرکت ها را مد نظر قرار دهید.

فاکتور‌هایی که کمک می‌کند شما بهترین ردیاب خودرو در بازار را پیدا کنید بشرح زیر می‌باشد:

۱- در صورتی که خودرو شخصی هستید و میخواهید ردیاب را در قسمتی پنهان نصب کنید توصیه می‌کنم ردیابی جمع و جور با آنتن های داخلی انتخاب کنید که هم ردیاب بیشتر مخفی بماند و هم سهولت در نصب و مکان های زیاد برای قرار گیری در خودرو برای آن فراهم باشد و پیدا کردن آن برای سارقین به راحتی اتفاق نیافتد، زیرا اگر ردیاب شما یک آنتن خارجی در دسترس داشته باشد پیدا کردن آن کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

۲- ردیاب دارای باتری داخلی باشد که اگر بطور مثال باتری خودرو به هر دلیلی از کار افتاد باز هم تا ساعاتی توسط باتری پشتیبان ردیاب از محل خودروی خود با خبر باشید. در غیر اینصورت ردیاب این امکان را داشته باشد که بلافاصله پس از قطع شدن باطری خودرو یا جدا شدن آن از مدار یا موتور شما را با استفاده از پیامک یا اپلیکیشن از این اتفاق آگاه سازد.

۳- برای زمان های مختلف مثل قرار گرفتن ردیاب در خارج از پوشش شبکه ، ردیاب دارای حافظه داخلی یا مموری کارت برای ذخیره اطلاعات باشد تا در اولین فرصت و قرار گیری در پوشش مناسب اقدام به ارسال اطلاعات کند تا با این امکان هیچ دیتا و سوابقی از مسیرهایی که خودرو پیموده را از دست ندهد.

۴- دارای سیستم ضد سرقت و تشخیص جابه جایی خودرو توسط جرثقیل و اعلام آن که بسیار کاربردی است و امروزه بسیاری از سرقت ها توسط بکسل و حمل با جرثقیل انجام می گیرد.

۵- قابلیت تشخیص تصادف خودکار و ارسال درخواست کمک توسط ردیاب در زمانهای بروز حادثه.

۶- دارا بودن قابلیت محافظت در مقابل گرد و غبار و آب و یا سهولت در امکان ساخت پوشش محافظتی برای ردیاب.

۷- امکان کنترل خروجی ردیاب برای قطع و وصل کردن رله و خاموش کردن خودرو از راه دور.

۸- مصرف برق کم و قابلیت تنظیم برای رفتن به حالت های صرفه جویی در مصرف برق خودرو.

۹- سریع فیکس شدن آنتن GNSS یا آنتن GPS و امکان دریافت وضعیت از ماهواره های مختلف موقعیت یاب جهانی

۱۰- پشتیبانی از رانندگی سبز

۱۱- دارا بودن تنظیم ارسال موقعیت با SMS در زمانهای نبود پوشش GPRS.

۱۲- کنترل مصرف سوخت خودرو و ارتباط با سنسورهای دیگر در صورت نیاز شما که در برخی از ردیاب‌ها موجود می‌باشد.

۱۳- Geofencing یا ایجاد حصار جغرافیایی خودکار و تشخیص وضعیت برای جلوگیری از سرقت ماشین.

۱۴- قابلیت تغییر تنظیمات و کنترل ورودی و خروجی‌ها توسط پیامک.

۱۵- امکان تنظیم اعلام حالتهای مختلف مانند سرعت غیرمجاز خودرو.

بهترین ردیاب خودرو

چگونه می توان از یک ردیاب خودرو استفاده کرد؟

 یا

نحوه نصب ردیاب خودرو به چه صورت می‌باشد؟

نصب و راه اندازی یک ردیاب خودرو در وسیله نقلیه شما معمولا بسیار راحت است ، البته که ممکن است این فرآیند در دستگاه های مختلف کمی متفاوت باشد . تفاوت اصلی در نوع اتصال ردیاب به منبع انرژی در خودرو است، اما تنوع کافی برای آن وجود دارد که ابتدا لازم است راهنمای خرید را بصورت کامل بررسی کنید.

برخی از ردیاب های خودرو طوری طراحی شده اند تا به کانتکور استاندارد خودرو ( OBD II ) متصل شوند که معمولا در زیر فرمان قرار دارد. مزیت این کار در این هست که ردیابها انرژی خود را بطور مستقیم از اتصال تشخیصی دریافت می کنند، بنابراین نصب آنها بسیار ساده و راحت است . اگر شما تا به حال از یک دستگاه کد خوان یا دیاگ استفاده کرده اید ، پس نصب این نوع ردیاب برای شما بسیار راحت است اما این را در نظر داشته باشید که دسترسی بهداین نوع ردیاب برای افراد غریبه که کمی با این رشته آشنایی داشته باشند راحت است.

نصب بهترین ردیاب خودرو در بازار

>> سایر ردیاب های خودرو طوری طراحی شده اند که دارای یک سوکت سیار هستند یا به لوازم جانبی یک سوکت وصل می شوند، که البته محدودیت هایی برای شما فراهم می کند. این ردیابها نیز برای نصب و استفاده بسیار راحت و آسان هستند ، اما بسته به نوع و مدل ردیاب گاهی لازم است زمان بیشتری برای نصب آن صرف شود.

>> هنگامی که یک ردیاب خودرو بر روی وسیله نقلیه خود نصب کردید، می توانید از نرم افزار مربوط به آن از طریق لپتاپ ، موبایل یا تبلت خود برای مشاهده مکان آن بصورت آنلاین با خبر شوید و همچنین از امکانات جانبی بسیار سودمند این نرم افزارها استفاده کنید.

امیدوارم با مطالعه این محتوا اطلاعات جامع و کاملی در حیطه ردیاب خودرو چیست ؟ و عملکرد آن بدست آورده باشید و ان شا الله بتوانید بهترین ردیاب خودرو در بازار را با دید وسیع تری خرید کنید.

نویسنده ایمان باغبان
نظارت، بازبینی، ویراستاری و صاحب امتیاز تیم پشتیبانی ره نگار گستر

شرکت ره نگار گستر

خرید از ره نگار گستر

2 نظرات
  1. امیر جامع می گوید

    ممنون از بررسی دقیق شما، بسیار کاربردی بود

    1. مدیر سایت می گوید

      سپاس، از نظر شما دوست عزیز.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.